Валдет Џафери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдет Џафери
Министер за правда
На должноста
5 април 2016 – 1 јуни 2017
Премиер Никола Груевски
Емил Димитриев
Претходник Аднан Јашари
Наследник Билен Салиу
Лични податоци
Роден(а) 30 октомври 1989
Гостивар
Националност Албанец
Партија ДУИ

Валдет Џафери (роден на 30 октомври 1989 година во Гостивар) — македонски правник и политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Валдет Џафери е роден на 30 октомври 1989 година во Гостивар. Во 2008 година завршил средно образование во гимназијата во Гостивар. Првично работел како новинар во ТВ Глоби и ТВ 2 во Гостивар. Во 2012 година станал секретар на Економскиот факултет на Државниот универзитет во Тетово. Високо образование завршил во Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово и магистерски по кривично право на истиот универзитет. Во периодот 2014-2016 година работел во кабинетот на министерот за правда на Република Македонија.

Во периодот од 5 април 2016 до 1 јуни 2017 година бил Министер за правда на Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Аднан Јашари
Министер за правда
5 април 2016 - 1 јуни 2017
Наследник
Билен Салиу