Министер за труд и социјална политика на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Министер за труд и социјална политика — прв човек во министерството за труд и социјална политика на Република Македонија, институција која била основана во 1991 година. На чело на министерството во моментов е министерката Јагода Шахпаска.

На функцијата министер во техничката влада на Оливер Спасовски беше ставена Рашела Мизрахи, меѓутоа Собранието ја разреши по 12 денови поради прекршување на Уставот.[1]

Список[уреди | уреди извор]

Партија

      ПДП       ДПА       ЛДП       ДУИ       ВМРО-ДПМНЕ       СДСМ

# Име
(роден–починал)
Слика Мандат Политичка припадност
1 Илјас Сабриу
(1951-)
No image.png 20 март 1991 28 февруари 1996 ПДП
2 Насер Зибери
(1961-)
No image.png 28 февруари 1996 30 ноември 1998 ПДП
3 Бедредин Ибраими
(1952-)
No image.png 30 ноември 1998 1 ноември 2002 ДПА
4 Јован Манасиевски
(1968-)
No image.png 1 ноември 2002 15 ноември 2004 ЛДП
5 Стевче Јакимовски
(1960-)
Stevco Profuilna slika za Wikipedia.JPG 15 ноември 2004 28 август 2006 ЛДП
6 Љупчо Мешков
(1948-)
No image.png 28 август 2006 27 јули 2008 ЛПМ
7 Џељаљ Бајрами
(1973-)
No image.png 27 јули 2008 28 јули 2011 ДУИ
8 Спиро Ристовски
(1981-)
Спиро Ристовски.jpg 28 јули 2011 29 мај 2013 ВМРО-ДПМНЕ
9 Диме Спасов
(1985-)
Dime Spasov.jpg 29 мај 2013

18 мај 2016

12 ноември 2015

2 септември 2016

ВМРО-ДПМНЕ
10 Фросина Ременски
(1977-)
No image.png 12 ноември 2015

2 септември 2016

18 мај 2016

28 декември 2016

СДСМ
11 Ибрахим Ибрахими
(1967-)
No image.png 28 декември 2016 1 јуни 2017 СРМ
12 Мила Царовска
(1984-)
Mila Carovska official portrait 2020.jpg 1 јуни 2017 3 јануари 2020 СДСМ
13 Рашела Мизрахи
(1981-)
No image.png 3 јануари 2020 15 февруари 2020 ВМРО-ДПМНЕ
14 Ѓонул Бајрактар
(1972-)
No image.png 15 февруари 2020 31 август 2021 ДПТМ
15 Јагода Шахпаска
(1984-)
No image.png 31 август 2020 денес СДСМ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Собранието ја разреши Рашела Мизрахи“. Радио Слободна Европа на македонски јазик. 15 февруари 2020. Посетено на 15 февруари 2020.