Фросина Ременски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фросина Ташевска Ременски
Министер за труд и социјална политика
На должноста
12 ноември 2015 – 29 декември 2016
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Емил Димитриев
Претходник Диме Спасов
Наследник Ибрахим Ибрахими
Потпретседател на СДСМ
На должноста
Стапил
2 јуни 2013
Лични податоци
Роден(а) 22 февруари 1977 (1977-02-22) (45 г.)
Крива Паланка
Партија СДСМ
Занимање политичар
Вероисповед православна
Македонец

Фросина Ташевска Ременски (22 февруари 1977 во Крива Паланка) — македонски политичар и поранешен министер за труд и социјална политика на Македонија. На оваа функцијата стапила на 12 ноември 2015 година, по договорот од Пржино.[1] Во 2019 била обвинета за организирање криминал во соработка со Бојан Јовановски и неговата невладина организација, постапка покрената од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ременски е родена е на 22 февруари 1977 година во Крива Паланка. Дипломирала на институтот за социологија при Филозофскиот факултет во Скопје каде магистрирала и докторирала, а од 2012 година работела на втора докторска дисертација од областа на безбедноста. Работела како професор во средно училиште и асистент на институтот за социологија, од октомври 2004 година до јуни 2007 година и како асистент на полициската академија во Скопје, а од ноември 2012 година била избрана за вонреден професор на Факултетот за безбедност.

Добитник е и на државната награда „Гоце Делчев“ во 2008 година за посебен придонес во науката од интерес за Македонија,[3] а автор е и на повеќе од 70 научни и стручни трудови од областа на истражувачкиот интерес објавени во домашни и странски научни списанија. Во 2009 година е избрана за член на советот за безбедност и НАТО интеграции на СДСМ. Во 2013 година е избрана за потпретседател на централниот одбор на СДСМ. Сопруга е и мајка на две малолетни деца.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фросина Ташевска Ременски ја презеде функцијата министер за труд и социјална политика
  2. Ременски и Јовановски на увид во доказниот материјал, Дојче Веле.
  3. За монографијата „Македонското национално малцинство во соседните земји: Современи состојби“
Политички функции
Претходник
Диме Спасов
Министер за труд и социјална политика
12 ноември 2015 - 18 мај 2016
Наследник
Ибрахим Ибрахими