Четврта влада на Никола Груевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Четврта влада на Никола Груевски
Груевски IV
Flag of North Macedonia.svg
11. влада на Македонија
2014-2016
Nikola Gruevski EPP Summmit, Brussels; October 2014 (14987734924) (cropped).jpg
Груевски во 2014
Конституирана19 јуни 2014
Распуштена18 јануари 2016
Организација
ПретседателЃорѓе Иванов
ПремиерНикола Груевски
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори2014
Претходен кабинетГруевски III
Следен кабинетДимитриев

11. влада на Македонија — орган на извршната власт во Република Македонија избран по предвремените парламентарни избори од 26 април 2014. На изборите коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоила најмногу гласови, а нејзиниот водач Никола Груевски добил мандат за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов. Новата влада била изгласана во Собранието на Република Македонија на 19 јуни 2014.

Состав на владата[уреди | уреди извор]

Составот на владата на Македонија од 2014 година е следен:[1]

Реконструкција на владата на 13 мај 2015[уреди | уреди извор]

На 12 мај 2015 година оставка од функцијата министер си поднесоа:

Следниот ден на 13 мај 2015 година на функциите беа назначени:

На 15 септември 2015 година Собранието на РМ ја констатираше оставката на министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=35682[мртва врска]
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-05-15. Посетено на 2015-05-13.
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-05-16. Посетено на 2015-05-13.
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-05-14. Посетено на 2015-05-13.
  5. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-07-21. Посетено на 2015-05-13.
  6. „Незабележано, констатирана оставката на Иво Ивановски“[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]