Влада на Емил Димитриев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влада на Емил Димитриев
Димитриев
Flag of North Macedonia.svg
12. техничка влада на Македонија
2016-2017
Emil Dimitriev on the EPP Malta Congress 27032017 (32879494314) (cropped).jpg
Димитриев во 2017
Конституирана18 јануари 2016
Распуштена1 јуни 2017
Организација
ПретседателЃорѓе Иванов
ПремиерЕмил Димитриев
Статус во собраниеТехничка влада
Историја
Избори2014
Претходен кабинетГруевски IV
Следен кабинетЗаев I

12. влада на Македонија — орган на извршната власт во Република Македонија избран од Собранието на Македонија на 18 јануари 2016 согласно пржинскиот договор.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]