Никола Тодоров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Тодоров
Informal Meeting of Health Ministers (Informal EPSCO-Health) 2016-10-03 (29459260553) (cropped).jpg
Министер за образование и наука
На должноста
10 јули 2009 – 28 јули 2011
Премиер Никола Груевски
Претходник Перо Стојановски
Наследник Панче Кралев
Министер за здравство
На должноста
28 јули 2011 – 1 јуни 2017
Премиер Никола Груевски
Емил Димитриев
Претходник Бујар Османи
Наследник Арбен Таравари
Лични податоци
Роден(а) 7 јануари 1979
Скопје, СФРЈ, денес Република Македонија
Националност Македонец
Установа Правен факултет
Професија правник

Никола Тодоров (Скопје, 7 јануари 1979) — македонски политичар, дипломат и адвокат.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во периодот од 1994 до 1997 година Никола Тодоровв учел на правниот смер во економско-правното училиште „Васил Антевски Дрен” во Скопје.[1] Во 2002 година дипломирал на правниот факултет во Скопје, насока „Граѓанско право“. Покрај македонскиот одлично зборува и англиски, додека грчкиот го владее на почетно ниво.

Никола Тодоров во периодот од 10 јули 2009 до 28 јули 2011 година ја извршувал функцијата министер за образование и наука,[2] додека во периодот од 28 јули 2011 до 1 јуни 2017 година ја извршувал функцијата министер за здравство.

По Парламентарните избори од 2016 година, Тодоров бил избран за пратеник во Собранието на Македонија, но од таа функција се откажал со образложение дека сака да се посвети на адвокатурата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-03-18. Посетено на 2013-03-31.
  2. Богдановска Билјана (12 јули 2009 11:23:14). „Новиот министер за прими должноста“. Форум. Посетено на 2009-11-05. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. http://www.24vesti.mk

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Перо Стојановски
Министер за образование и наука
2009-2011
Наследник
Панче Кралев
Претходник
Бујар Османи
Министер за здравство
2011–2017
Наследник
Арбен Таравари