Миле Јанакиески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миле Јанакиески
Министер за транспорт и врски
На должноста
28 август 2006 – 13 мај 2015
Премиер Никола Груевски
Претходник Џемали Мехази
Наследник Владо Мисајловски
Лични податоци
Роден(а) 18 септември 1978
Прилеп
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ

Миле Јанакиевски (роден на 18 септември 1978 година во Прилеп) — македонски политичар. Во периодот од 28 август 2006 до 13 мај 2015 ја извршувал функцијата Министер за транспорт и врски на Република Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Миле Јанакиески основно и средно образование завршил во Прилеп. Дипломирал менаџмент и бизнис админстрација на Американскиот колеџ во Солун во 2001 година. Јанакиески до изборот за министер бил генерален директор на ЈП Водовод и канализација-Скопје од август 2005 година.

Од позиција на директор на ова ЈП во 2016 година го критикува тогашниот министер за здравство Владо Димов за злоупотреба на службената должност за набавка на скапи податоци со, како што вели, „народни пари“ по повод Нова Година на своите соработнички. За оваа тој бара оставка од министерот Димов.[1]

Од 2001 до 2004 година извршувал функции на сектори во министерството за финансии, каде што од ноември 2001 до ноември 2002 година бил советник, а потоа и шеф на кабинетот на министерот за финансии.

Бил претседател на асоцијацијата за водовод, канализација и пречистување на урбани отпадни води. Јанакиески бил шеф на кабинет на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од октомври 2004 до август 2005 година, а потоа бил и член на централниот комитет на партијата. Од странските јазици говори грчки и англиски јазик. Оженет со сопругата Сања.

На 13 мај 2015 година поднел неотповиклива оставка од функцијата министер за транспорт.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Брошевите на Владо Димов и долговите за вода“ (на македонски). Novatv.mk. 14 јануари 2006.  [1]
  2. Официјално: Миле Јанакиевски поднесе неотповиклива оставка
Политички функции
Претходник
Џемали Мехази
Министер за транспорт и врски
28 август 2006 - 13 мај 2015
Наследник
Владо Мисајловски