Љупчо Димовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пратеник во Собрание на Република Македонија
На должноста
Стапил
19 јуни 2014
Претседател Ѓорге Иванов
Стево Пендаровски
Гордана Сиљановска-Давкова
Премиер Никола Груевски
Зоран Заев
Димитар Ковачевски
Христијан Мицкоски
Министер за земјоделство
На должноста
10 јули 2009 – 25 јуни 2014
Премиер Никола Груевски
Претходник Аце Спасеновски
Наследник Михаил Цветков
Лични податоци
Роден(а) 9 април 1959(1959-04-09)(65 г.)
Титов Велес, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Партија Социјалистичка партија на Македонија

Љупчо Димовски (9 април 1959 во Титов Велес) — македонски политичар, генерален секретар на СПМ и поранешен министер за земјоделство во периодот 2009–2014.[1] Димовски дипломирал на економскиот факултет во Скопје.

На 1 февруари 2019 година бил приведен во истрага поврзана со злоупотреби на земјоделска помош и издавање државно земјоделско земјиште, заедно со Ацо Спасеновски, Михаил Цветков, Кристијан Делев.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Влада на Република Македонија“. Посетено на 20 декември 2010.