Министер за надворешни работи на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Министер за надворешни работи на Република Македонија
Bujar Osmani (cropped).jpg
Функционер
Бујар Османи

од 31 август 2020 г.
Мандат4
Прв функционерДенко Малески
Создадена1991
Плата71.644 денари/месечно[1]

Следува табеларен приказ на македонските министри за надворешни работи:

Партија

      ЛПМ       ДА       ВМРО-ДПМНЕ       СДСМ       Независен       ДУИ

# Име
(роден–починал)
Слика Мандат Политичка припадност
1 Денко Малески
(1946–)
No image.png 20 март 1991 9 февруари 1993 Независен
2 Стево Црвенковски
(1947 - 2004)
Стево Црвенковски.jpg 9 февруари 1993 23 февруари 1996 СДСМ
3 Љубомир Фрчковски
(1957-)
Frcko.jpg 23 февруари 1996 29 мај 1997 СДСМ
4 Благоја Ханџиски
(1948–)
Defense.gov News Photo 970418-D-2987S-010.jpg 29 мај 1997 30 ноември 1998 СДСМ
5 Александар Димитров
(1949-)
No image.png 30 ноември 1998 30 ноември 2000 Демократска алтернатива
6 Срѓан Керим
(1948-)
Srgjan Kerim.jpg 30 ноември 2000 13 мај 2001 Либерална партија
7 Илинка Митрева
(1950-)
Ilinka Mitreva.jpg 13 мај 2001 30 ноември 2001 СДСМ
8 Слободан Чашуле
(1945-2015)
Слободан Чашуле.jpg 30 ноември 2001 1 ноември 2002 Демократска алтернатива
9 Илинка Митрева
(1950-)
Ilinka Mitreva.jpg 1 ноември 2002 26 август 2006 СДСМ
10 Антонио Милошоски
(1976-)
Antonio Milososki (2007).jpg 26 август 2006 28 јули 2011 ВМРО-ДПМНЕ
11 Никола Попоски
(1977-)
Nikola Poposki in Tallinn (8th February 2012) (cropped).jpg 28 јули 2011 1 јуни 2017 ВМРО-ДПМНЕ
12 Никола Димитров
(1972–)
Informal meeting of ministers for foreign affairs (Gymnich). Arrivals Nikola Dimitrov (36957321831)-cropped.jpg 1 јуни 2017 31 август 2020 Независен
13 Бујар Османи
(1979–)
Bujar Osmani (cropped).jpg 31 август 2020 моментален ДУИ

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]