Благој Ханџиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Благоја Ханџиски)
Благоја Ханџиски
Министер за надворешни работи на Република Македонија
На должноста
29 мај 1997 – 30 ноември 1998
Претходник Љубомир Фрчковски
Наследник Александар Димитров
Министер за одбрана
На должноста
20 декември 1994 – 29 мај 1997
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Владо Поповски
Наследник Лазар Китановски
Лични податоци
Роден(а) 6 јуни 1948(1948-06-06)(75 г.)
Владимирово, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Партија СДСМ
Вероисповед Православен христијанин

Благоја Ханџиски (Владимирово, Беровско, 6 јуни 1948) — македонски политичар, Министер за надворешни работи на Македонија во периодот од 29 мај 1997 до 30 ноември 1998 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во 1948 година во селото Владимирово, Беровско. Завршил на Електротехничкиот факултет во Скопје, а подоцна станал и доктор по електротехнички науки. Работел како електроинженер во Рудници и железарница - Скопје. Бил вработен во Трговското претпријатие „Славија“ - Скопје. Од 1973 година бил вработен на Електротехничкиот факултет како редовен професор.[1]

Бил пратеник во македонското Собрание во мандатот од 1990 до 1994 година.

Добро го знае англискиот јазик, а зборува и француски и руски јазик.

Претходник
Владо Поповски
Министер за одбрана на Македонија
19941997
Наследник
Лазар Китановски
Претходник
Љубомир Фрчковски
Министер за надворешни работи на Македонија
19971998
Наследник
Александар Димитров


Наводи[уреди | уреди извор]