Ристо Дамјановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ристо Дамјановски
Министер за одбрана
Наследник Трајан Гоцевски
Лични податоци
Роден(а) 1937
с.Доленци, Демирхисарско
Починал(а) 30 Март 2021
Скопје
Националност Македонец
Професија Воено лице
Вероисповед Православен христијанин

Ристо Дамјановски (роден во Доленци, Демирхисарско, 1937 година) е поранешен министер за одбрана на Република Македонија.[1] Завршил највисок степен на воено образование во Белград, а докторирал на универзитетот во Скопје и станал прв доктор на воено-историски науки.[1] Напредувал од поручник до генерал и од учител до универзитетски професор.[1] Во својата богата војничка кариера извршувал највисоки логистички, наставни, политичко - партиски и општествени функции.[1] Член е на Извршниот совет и Републичкиот секретаријат за општонародна одбрана, член на Експертската Влада и бил Министер за одбрана на Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]