Јован Манасиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јован Манасиевски
Министер за труд и социјална политика
На должноста
1 ноември 2002 – 1 јуни 2004
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Бедредин Ибрахими
Наследник Стевче Јакимовски
Министер за одбрана
На должноста
17 декември 2004 – 26 август 2006
Претседател Владо Бучковски
Претходник Владо Бучковски
Наследник Лазар Еленовски
Лични податоци
Роден(а) 21 мај 1968
Гостивар, СФРЈ
денес Македонија
Националност Македонец
Партија ЛДП
Вероисповед Православен христијанин

Јован Манасиевски (роден на 21 мај 1968 година во Гостивар) — македонски политичар, поранешен министер и поранешен претседател на Либерално демократската партија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Јован Манасиевски дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје во 1994 година на студии по социологија. Во периодот од 1997 до 2002 година бил советник на градоначалникот на град Скопје за комуникации и координација на меѓународната соработка. Од 3 октомври до 31 октомври 2002 година е пратеник во Собранието на Република Македонија, а од 1 ноември до 1 јуни 2002 е член на Владата и Министер за труд и социјална политика. Од 3 јуни 2004 до 6 јули 2006 година Манасиевски е заменик-претседател на Владата и министер за одбрана[2].

На 11 февруари 2007 година бил избран за претседател на ЛДП, и на таа функција се задржал до 6 јуни 2011 година, веднаш по Парламентарните избори, кога си поднел оставка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „водачот на ЛДП денеска поднесе оставка“. А1. 6 јуни 2011. Посетено на 10 јуни 2011.
  2. „www.sobranie.mk“. Архивирано од изворникот на 2013-04-07. Посетено на 2010-12-06.
Претходник
Бедредин Ибраими
Министер за труд и социјална политика на Македонија
20022004
Наследник
Стевчо Јакимовски
Претходник
Владо Бучковски
Министер за одбрана на Македонија
20042006
Наследник
Лазар Еленовски