Прејди на содржината

Азис Положани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азис Положани
Министер за образование и наука
На должноста
1 ноември 2002 – 6 јули 2006
Премиер Бранко Црвенковски
Хари Костов
Владо Бучковски
Претходник Ненад Новковски
Наследник Сулејман Рушити
Лични податоци
Роден(а) 15 февруари 1957
Ливада, Струшко, СФРЈ, Македонија Македонија
Националност Албанец
Партија ДУИ
Установа Медицински факултет - Приштина

Азис Положани (роден на 15 февруари 1957 година во Ливада, Струшко) — македонски професор, доктор и политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Положани дипломирал на Медицинскиот факултет во Приштина во 1980 година. Постдипломски студии и специјализација завршил во Загреб во 1988 година, а субспецијалистички студии во Швајцарија во 1991 година.

Од 1983 до 1990 година работел на Медицинскиот факултет во Приштина. Од 1998 до 2002 година бил пратеник во Собранието на Република Македонија. Автор е и соавтор на повеќе од двесте научни и професионални студии од областа на медицината[1].

Функцијата Министер за образование и наука ја извршувал од 1 ноември 2002 до 6 јули 2006 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Биографија на www.sobranie.mk
  2. „Азис Положани, министер за образование. Нема тенденции за поделби меѓу учениците Македонци и Албанци“. Макденес. 6 март 2003. Посетено на 2010-12-25.
Политички функции
Претходник
Ненад Новковски
Министер за образование и наука
1 ноември 2002 - 6 јули 2006
Наследник
Сулејман Рушити