Хари Костов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хари Костов
Hari-kostov.jpg
6-ти Премиер на Македонија
На должноста
2 јуни 2004 – 18 ноември 2004
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Радмила Шеќеринска (в.д.)
Наследник Радмила Шеќеринска (в.д.)
Министер за внатрешни работи
На должноста
1 ноември 2002 – 2 јуни 2004
Претходник Љубе Бошковски
Наследник Силјан Аврамовски
Лични податоци
Роден(а) 13 ноември 1959
Пишица, Пробиштипско
Националност Македонец
Партија СДСМ
Професија економист
Вероисповед Православен христијанин

Хари Костов (Пишица, Пробиштипско, 13 ноември 1959) е Прв генерален директор на Комерцијална банка а.д. - Скопје и поранешен премиер на Македонија.[1]

Како непартиска личност, по изборот на дотогашниот премиер Бранко Црвенковски за претседател на државата, Костов формира влада на 2 јуни 2004. Набрзо, на 15 ноември истата година, Костов поднесе оставка на функцијата премиер, по што Собранието за нов премиер го избра Владо Бучковски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хари Костов - биографија“ (на македонски). А1. 15 ноември. http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=39511. конс. 23 јули 2010 г. 


Политички функции
Претходник
Љубе Бошкоски
Министер за внатрешни работи на Македонија
2002–2004
Наследник
Силјан Аврамовски
Претходник
Радмила Шеќеринска
Вршител на должност
Премиер на Република Македонија
2004
Наследник
Радмила Шеќеринска
Вршител на должност