Хари Костов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хари Костов
Премиер на Македонија
На должноста
2 јуни 2004 – 12 декември 2004
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Бранко Црвенковски
Наследник Владо Бучковски
Министер за внатрешни работи
На должноста
1 ноември 2002 – 2 јуни 2004
Претходник Љубе Бошковски
Наследник Силјан Аврамовски
Лични податоци
Роден(а) 13 ноември 1959
Пишица, Пробиштипско
Националност Влав
Партија СДСМ
Професија економист
Вероисповед Православен христијанин

Хари Костов (13 ноември 1959 во Пишица, Пробиштипско) — прв генерален директор на Комерцијална банка а.д. - Скопје и поранешен министер и премиер на Република Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Како непартиска личност, по изборот на дотогашниот премиер Бранко Црвенковски за претседател на државата, Костов бил избран за претседател на владата на 2 јуни 2004 година. Набрзо, на 15 ноември истата година, Костов поднесол оставка на функцијата премиер, по што Собранието за нов премиер го избрал Владо Бучковски.

Банкарска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хари Костов - биографија“. А1. 15 ноември 2004 00:00. Посетено на 2010-07-23. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
Политички функции
Претходник
Љубе Бошкоски
Министер за внатрешни работи на Македонија
2002–2004
Наследник
Силјан Аврамовски
Претходник
Бранко Црвенковски
Премиер на Република Македонија
2004
Наследник
Владо Бучковски