Оливер Спасовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оливер Спасовски
Oliver Spasovski - October 2016 (cropped).jpg
Технички премиер на Македонија
(В.Д.)
На должноста
Стапил
3 јануари 2020
Претседател Стево Пендаровски
Претходник Зоран Заев
Министер за внатрешни работи на Македонија
На должноста
1 јуни 2017 – 3 јануари 2020
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Зоран Заев
Претходник Агим Нухиу
Наследник Наќе Чулев
На должноста
2 септември 2016 – 29 декември 2016
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Емил Димитриев
Претходник Митко Чавков
Наследник Митко Чавков
На должноста
11 ноември 2015 – 19 мај 2016
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Емил Димитриев
Претходник Митко Чавков
Наследник Митко Чавков
Пратеник во македонското Собрание
На должноста
26 јули 2006 – 21 јуни 2008
На должноста
25 јуни 2011 – 10 мај 2014
На должноста
30 декември 2016 – 31 мај 2017
Лични податоци
Роден(а) 21 октомври 1976 (1976-10-21) (43 г.)
Куманово, СР Македонија, СФРЈ
Партија СДСМ
Деца 2
Занимање Политичар
Вероисповед Православен христијанин

Оливер Спасовски (р. 21 октомври 1976 во Куманово) — македонски политичар и актуелен премиер на Македонија. Оваа функција ја извршува од 3 јануари 2020 по изборот на новата техничка влада. Функцијата министер за внатрешни работи ја извршувал во два кратки периода. На функција стапил на 2 септември 2016 година до 12 декември 2016. Претходно, во периодот од 11 ноември 2015 до 19 мај 2016 ја извршувал истата функција, по договорот од Пржино.[1] Оливер повторно стапува на должност како министер за внатрешни работи на Македонија на 1 јуни 2017 година кога парламентарното мнозинство ја изгласа новата влада на чело со Зоран Заев. На 3 јануари 2020 е избран за нов технички премиер во предизборната влада.

Животопис[уреди | уреди извор]

Спасовски е роден на 21 октомври 1976 во Куманово. Основно и средно училиште завршил во Куманово. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје, по што работел како адвокатски приправник, советник на градоначалникот на Куманово и секретар во општина Куманово. Во два мандата е избиран за пратеник, на изборите во 2006 и во 2011 година. На парламентарните избори во 2016 година бил носител на листа во изборна единица 2, предводена од коалицијата на СДСМ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Зоран Заев
Премиер на Македонија
2020–денес
Наследник
нема
Политички функции
Претходник
Агим Нухиу
Министер за внатрешни работи на Македонија
2017–2020
Наследник
Наќе Чулев