Томислав Чокревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Томислав Чокревски
Министер за внатрешни работи
На должноста
23 февруари 1996 – 30 ноември 1998
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Љубомир Фрчкоски
Наследник Павле Трајанов
Лични податоци
Роден(а) 11 декември 1934
Битола, СФРЈ
денес Република Македонија
Националност Македонец
Партија СДСМ
Вероисповед Православен христијанин

Томислав Чокревски (Битола, 11 декември 1934) е македонски универзитетски професор, социолог и државник.

Биографија[уреди | уреди извор]

Чокревски е роден во Битола на 11 декември 1934 година. Основно образование и гимназија завршил во родниот град. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје[1] во 1958 година. Магистрирал на Факултетот за политички науки во Белград во 1967, а докторирал на Правниот факултет во Скопје, на тема „Социјалната природа и функција на големите организации и развитокот на социјалистичката демократија“ во 1976 година. На Правниот факултет во Скопје бил избран за предавач по предметот социологија во 1968, за виш предавач во 1972, за вонреден во 1977 и за редовен професор во 1982 година. Бил уредник на списанието „Погледи“ во1964 година и републички секретар за образование, наука и култура од 1967 до 1971 година[2]. Бил декан на Правниот факултет во Скопје во 1991 и 1992, ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (1992/93 - 1993/94) и министер за внатрешни работи во Владата на Бранко Црвенковски од 1995 до 1998 година.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Објавил поголем број монографски дела и учебници од областите на социолошките и политичките науки. Основната идеја што ја следи во социологијата е функцијата на големите организации во демократијата.

  • Организационо општество, Скопје, 1995;
  • Социологија на правото, Скопје, 2000.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Проф. д-р Томислав Чокревски“ (на македонски). Правен факултет „Јустинијан I“. http://www.pf.ukim.edu.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=227. конс. 19 ноември 2009 г. 
  2. Правен факултет - Педесет години, 1951-2001, Скопје, 2001.
Академски функции
Претходник
Драги Данев
Ректор нa Универзитетот Св. Кирил и Методиј - Скопје
1992–1994
Наследник
Радмила Кипријанова
Политички функции
Претходник
Љубомир Фрчкоски
Министер за внатрешни работи на Македонија
1996–1998
Наследник
Павле Трајанов