Прејди на содржината

Емил Димитриев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емил Димитриев
Премиер на Македонија
привремен
На должноста
18 јануари 2016 – 1 јуни 2017
Претседател Ѓорге Иванов
Претходник Никола Груевски
Наследник Зоран Заев
Лични податоци
Роден(а) 19 март 1979(1979-03-19)(45 г.)
Пробиштип, СР Македонија
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Установа Скопски универзитет
Белградски универзитет

Емил Димитриев (19 март 1979 во Пробиштип) — македонски конзервативен политичар, социолог и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.[1] Димитриев бил назначен за привремен премиер на Македонија на 18 јануари 2016 година, по предвидената предизборна оставка на Никола Груевски од местото, како дел од Пржинскиот договор.[2] Мандатот на Димитриев како привремен премиер завршил на 1 јуни 2017 кога за премиер бил изгласан Зоран Заев.

  1. „Димовски: Емил Димитриев кандидат за премиер на Владата“. Нова Македонија. 14 јануари 2016. Посетено на 15 јануари 2016.[мртва врска]
  2. „Премиерот Груевски достави оставка до Собранието“. Дневник. 15 јануари 2016. Посетено на 15 јануари 2016.
Политички функции
Претходник
Никола Груевски
Премиер на Македонија
2016–2017
Наследник
Зоран Заев