Министер за култура на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Министер за култура на Република Македонија
Функционер
Ирена Стефоска

од 31 август 2020 г.
Прв функционерЦветан Грозданов
Создадена1991
Плата66.117 денари/месечно[1]

Министер за култура на Македонија — прва позиција во хиерархијата на Министерството за култура на Македонија, која институција била основана во 1991 година. Прв министер бил Цветан Грозданов. Моментална министерка за култура е Ирена Стефоска.

Партија

      Независен       СДСМ       ПДП       ВМРО-ДПМНЕ       ДПА

Портрет Име
(Роден-Починал)
Почеток на мандатот Крај на мандатот Политичка припадност
1 Цветан Грозданов.jpg Цветан Грозданов
(род. 1936)
20 март 1991 5 септември 1992 независен
2 Coat of arms of North Macedonia.svg Ѓунер Исмаил
(род. 1951)
5 септември 1992 20 декември 1994 СДСМ
3 Coat of arms of North Macedonia.svg Ешреф Алиу
(род. 1939)
20 декември 1994 30 мај 1997 ПДП
4 Coat of arms of North Macedonia.svg Слободан Унковски
(род. 1948)
30 мај 1997 30 ноември 1998 СДСМ
5 Vladimir Putin with Dimitar Dimitrov Crop.JPG Димитар Димитров
(род. 1937)
30 ноември 1998 28 декември 1999 ВМРО-ДПМНЕ
6 Coat of arms of North Macedonia.svg Љубен Пауновски
(род. 1958)
28 декември 1999 28 јули 2000 ВМРО-ДПМНЕ
7 Coat of arms of North Macedonia.svg Ганка Самоиловска - Цветанова
(род. 1968)
28 јули 2000 1 ноември 2002 ВМРО-ДПМНЕ
8 Coat of arms of North Macedonia.svg Благоја Стефановски
(род. 1963)
1 ноември 2002 26 август 2006 СДСМ
9 Coat of arms of North Macedonia.svg Илирјан Бекири
(род. 1968)
26 август 2006 12 април 2007 ДПА
10 Coat of arms of North Macedonia.svg Арифхикмет Џемаили
(род. 1953)
12 април 2007 27 јули 2008 ДПА
11 Reeker i Kančeska.jpg Елизабета Канческа Милевска
(род. 1970)
27 јули 2008 1 јуни 2017 ВМРО-ДПМНЕ
12 Роберт Алаѓозовски
(род. 1973)
1 јуни 2017 4 јуни 2018 СДСМ
13 Coat of arms of North Macedonia.svg Асаф Адеми
(род. 1980)
4 јуни 2018 26 јуни 2019 БЕСА
14 Coat of arms of North Macedonia.svg Хусни Исмаили
(род. 1963)
26 јуни 2019 31 август 2020 БЕСА
15 Coat of arms of North Macedonia.svg Ирена Стефоска
(род. 1967)
31 август 2020 во служба СДСМ

Наводи[уреди | уреди извор]