Прејди на содржината

Ѓунер Исмаил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓунер Исмаил
Роден 27 септември 1951(1951-09-27)(72 г.)
Битола, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Турчин
Занимање политичар

Ѓунер Исмаил (роден на 27 септември 1951 година во Битола) — македонски политичар, издавач, публицист, општественик од турска народност.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил Филозофски факултет во Скопје. Со пишување почнал во студентските денови, со театарски рецензии за МОТ и Фестивалот „Војдан Чернодрински” во Прилеп. Првите публицистички трудови ги објавил во весникот „Комунист”, а кон крајот на осумдесеттите години соработувал и во „Млад борец”. Во наредната деценија е колумнист во „Дневник”. Заедно со Сашо Ордановски е основач и сопственик на магазинот „Форум”, подоцна „Форум плус”, каде што од првиот број (30 декември 1997) е колумнист. Пишува и за списанија од областа на политиката и општествените науки. Бил министер за култура во периодот од 5 септември 1992 до 20 декември 1994 и портпарол на Владата на Македонија.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Исмаил“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 620. Text "series " ignored (help)