Илирјан Бекири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илирјан Бекири
Министер за култура
На должноста
28 август 2006 – 12 април 2007
Претседател Никола Груевски
Претходник Благоја Стефановски
Наследник Арифхикмет Џемаили
Лични податоци
Роден(а) 5 март 1968(1968-03-05)(56 г.))
Тетово, СР Македонија, СФРЈ
Националност Албанец
Партија ДПА

Илирјан Беќири (Тетово, 5 март 1968) — македонски политичар и поранешен министер за култура на Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирал на Факултетот за ликовна уметност, отсек сликарство на Тетовскиот универзитет во 1998 година, а магистрирал во 2002 година на Универзитетот во Приштина.

Од 1998-2002 бил асистент на Факултет на ликовна уметност, а од 2002-2005 година и професор на истиот факултет. Беќири има реализирано повеќе самостојни и групни изложби во Македонија и во соседството, а учествувал и на неколку ликовни колонии. Беќири зборува српски, турски и англиски јазик.

Во времето кога бил министер за култра на Македонија се случило скандал со театарската претстава „Тито“, која тој ја забранил, по што набрзо следувала негова оставка ос минисерството[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тодоровска В., Весна (2 април 2007). „Илиријан Беќири поднесе оставка“. А1. Посетено на 2009-11-02.