Арифхикмет Џемаили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арифхикмет Џемаили
Министер за култура
На должноста
12 април 2007 – 26 јули 2008
Претседател Никола Груевски
Претходник Илирјан Бекири
Наследник Елизабета Канческа Милевска
Лични податоци
Роден(а) 17 ноември 1953)
Боговиње, Тетовско, СФРЈ
денес Македонија
Националност Албанец
Партија ДПА

Арифхикмет Џемаили (албански:Arifhikmet Xhemaili; Боговиње, Тетовско, 17 ноември 1953) — македонски политичар и поранешен министер за култура на Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „А1: Арифхикмет Џемаили е нов министер за култура“. Посетено на 19 декември 2010.