Бисера Костадиновска-Стојчевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бисера Костадиновска-Стојчевска
Бисера Костадиновска-Стојчевска
Министер за култура
На должноста
Стапил
16 јануари 2022
Премиер Димитар Ковачевски
Претходник Ирена Стефоска
Лични податоци
Роден(а) 20 февруари 1986
Битола, Македонија
Националност Македонка
Партија СДСМ
Установа Педагошки факултет

Бисера Костадиновска-Стојчевска (Битола, 20 февруари 1986) – македонски филолог и политичар, тековна министерка за култура.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бисера Костадиновска Стојчевска е роденa во Битола на 20 февруари 1986 година, каде го завршила основното и средното образование. Докторирала на Педагошкиот факултет на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола, англиски јазик.[1] Станала лектор на факултетот и напредувала до вонреден професор.[2]

На 15 јули 2020 година била избрана за пратеник од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, а на 16 јануари 2022 станала министер за култура.

Активности во Собранието[уреди | уреди извор]

Како пратеничка ги имала следните активности:[3]

 • Комисија за образование, наука и спорт, член
 • Комисија за труд и социјална политика, член
 • Комисија за европски прашања, заменик-член
 • Делегација на Собранието на Република Северна Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС СЕ), заменик-член
 • Пратеничка група на Собранието на Република Северна Македонија за соработка со Парламентот на Кралството Белгија, член
 • Пратеничка група на Собранието на Република Северна Македонија за соработка со Парламентот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, член
 • Пратеничка група на Собранието на Република Северна Македонија за соработка со Парламентот на Унгарија, член
 • Пратеничка група на Собранието на Република Северна Македонија за соработка со Парламентот на Чешката Република, член

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Бисера Костадиновска Стојчевска“. vlada.mk. Посетено на 11 јануари 2023.
 2. „АКАДЕМСКИ КАДАР НА ПЕДАГОШКИ ФАКУЛТЕТ“. Педагошки факултет – Битола. Посетено на 11 јануари 2023.
 3. „БИСЕРА КОСТАДИНОВСКА-СТОЈЧЕВСКА“. sobranie.mk. Посетено на 11 јануари 2023.
Политички функции
Претходник
Ирена Стефоска
Министер за култура
16 јануари 2022 -
Наследник
'