Прејди на содржината

Министер за информатичко општество и администрација на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министер за јавна администрација на Република Македонија
Функционер
Горан Минчев

од 20 јуни 2024 г.
Прв функционерИво Ивановски
Создадена2008
Плата69 370 MKD/месечно[1]

Министер за јавна администрација — прв човек во министерството за информатичко општество и администрација на Република Македонија, институција која била основана во 2008 година. Моментален министер за јавна администрација е Горан Минчев.

Партија

      ВМРО-ДПМНЕ       СДСМ       ДУИ       Алтернатива       Алијанса за Албанците       ЗНАМ


# Име
(роден–починал)
Слика Мандат Политичка припадност
1 Иво Ивановски
(1978-)
1 август 2008 15 септември 2015 ВМРО-ДПМНЕ
2 Марта Арсовска-Томовска
(1973-)
15 септември 2015 1 јуни 2017 ВМРО-ДПМНЕ
3 Дамјан Манчевски
(1978-)
1 јуни 2017 28 август 2020 СДСМ
4 Јетон Шаќири
28 август 2020 16 јануари 2022 ДУИ
5 Адмирим Алити
16 јануари 2022 28 февруари 2023 Алтернатива
6 Азир Алиу
28 февруари 2023 9 февруари 2024 Алијанса за Албанците
7 Наим Бајрами
10 февруари 2024 20 јуни 2024 Алијанса за Албанците
8 Горан Минчев
20 јуни 2024 тековен ЗНАМ