Денко Малески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денко Малески
Министер за надворешни работи на Македонија
На должноста
20 март 1991 – 9 февруари 1993
Претседател Киро Глигоров
Премиер Никола Кљусев
Бранко Црвенковски
Претходник нема
Наследник Стево Црвенковски
Лични податоци
Роден(а) 14 ноември 1946(1946-11-14)(77 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Партија СДСМ
Вероисповед православен христијанин

Денко Малески (Скопје, 14 ноември 1946) — македонски политички аналитичар, прв министер за надворешни работи на Македонија и редовен професор на Правниот факултет во Скопје.

Животопис[уреди | уреди извор]

Предава меѓународна политика и право, како и современи политички системи. Во периодот 1990-1991 година. држел настава на редовните и на постдипломските студии на Универзитетот Боулинг Грин, Охајо, САД. Во 1985 година е избран за декан на Интердисциплинарните студии по новинарство. Од 1997 година, е раководител на постдипломските студии по меѓународно право и меѓународна политика на Правниот факултет во Скопје. Од 1991 до 1993 година, бил министер за надовршени работи на Македонија, а од 1993 до 1997 година постојан претставник на Македонија во Обединетите нации.[1] Малески е женет и има три деца.

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 6, стр. 35
  2. „ИЗБРАНИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДАТА „13 НОЕМВРИ" НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА 2021 ГОДИНА“. Град Скопје. 1 ноември 2021. Посетено на 2 ноември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]