Бујар Османи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бујар Османи
2019 Alexander Schallenberg, Bujar Osmani (48864457886) (cropped).jpg
Бујар Османи
Вицепремиер за евроинтеграции
На должноста
1 јуни 2017 – 31 август 2020
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Зоран Заев
Претходник Фестим Халили
Наследник Никола Димитров
Министер за здравство
На должноста
27 јули 2008 – 28 јули 2011
Премиер Никола Груевски
Претходник Имер Селмани
Наследник Никола Тодоров
Министер за надворешни работи
На должноста
Стапил
31 август 2020
Премиер Зоран Заев
Претходник Никола Димитров
Наследник моментален
Лични податоци
Роден(а) 11 септември 1979 (1979-09-11) (42 г.)
Скопје, СР Македонија
Националност Албанец
Партија ДУИ
Сопружник Валбона Хоџа
Деца 2
Вероисповед ислам

Бујар Османи (р. 11 септември 1979 во Скопје) — македонски политичар и поранешен министер за здравство на Република Македонија.

Образование[уреди | уреди извор]

  • 2008 – асистент по предметот хирургија при Медицинскиот факултет-Скопје
  • 2006 – продолжува, Специјализација по општа хирургија Медицински Факултет-Скопје
  • 2004 – продолжува, Постдипломски студии Медицински Факултет-Скопје Отсек хирургија
  • 1997 – 2004, Медицински Факултет-Скопје Општа медицина
  • 1993 – 1997, ДМУЦ“ Д-р Панче Караѓозов” Медицински техничар-сестри

Работно искуство[уреди | уреди извор]

  • ноември 2006 – ноември 2007, Клинички и истражувачки соработник на професор Брајан Р.Давидсон, Оддел за хирургија, единица за хепато-билио-панкреатична хирургија, Royal Free Hospital, Hampstead, London, UK
  • 2004 – продолжува, Специјална Болница за хируршки болести “Св. Наум Охридски”-Скопје Работна единица: општа и абдоминална хирургија
  • октомври 2004 – декември 2004, ДМУЦ “Д-р Панче Караѓозов” Скопје Предавач по микробиологија, фармакологија и гинекологија
  • 19982003, Здружение на млади ”Fan S. Noli” Секретар на здружение

Наводи[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Имер Селмани
Министер за здравство на Македонија
2008–2011
Наследник
Никола Тодоров
Претходник
Никола Димитров
Министер за надворешни работи на Македонија
2020–денес
Наследник
моментален