Микробиологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Колонии на микроорганизми на агарна плоча

Микробиологија - (од грчки μικρός - „мал“, βίος - „живот“ и λόγος - „слово“, „учење“) е научна дисциплина, дел од биологијата, која се занимава со проучување на микроорганизмите и нивниот ефект врз останатите живи организми.


Шаблон:Link FA