Јагода Шахпаска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јагода Шахпаска
Родена 18 март 1964
Тепавци, Битолско, СФРЈ (денес Македонија)
Националност Македонка
Занимање специјалист по интерна медицина

Јагода Шахпаска (18 март 1964 во Тепавци, Битолско) — македонска политичарка и актуелна министерка за труд и социјална политика. Студирала на Медицинскиот факултет во Скопје, УКИМ, и е специјалист по интерна медицина. Таа е член на СДСМ, и на парламентарните избори во 2020 година е избрана како пратеник, а потоа е поставена како министер за труд и социјална политика. Во моментов живее во Берово.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Министер“. www.mtsp.gov.mk. Посетено на 2020-09-28.