Крешник Бектеши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крешник Бектеши
Министер за економија
На должноста
1 јуни 2017 – во служба
Премиер Зоран Заев
Претходник Дритон Кучи
Лични податоци
Роден(а) 1985
Кичево, СР Македонија
Партија ДУИ
Установа „Шефилд“ во Солун
Професија претприемач

Крешник Бектеши ( 1985 во Кичево) — министер за економија во македонската влада од 2017 и член на ДУИ. Бектеши магистрирал на универзитетот „Шефилд“ во Солун на полето од претприемништво и менаџмент. Бил економски промотор во Белгија од април 2011 до јули 2016, а потоа и економски промотор во Швајцарија од јули 2016 до јануари 2017. Зборува англиски, албански, турски и македонски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]