Љупчо Николовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љупчо Николовски
Министер за земјоделство
На должноста
1 јуни 2017 – 26 јуни 2019
Премиер Зоран Заев
Претходник Михаил Цветков
Наследник Трајан Димковски
Вицепремиер за борба против корупцијата
На должноста
Стапил
31 август 2020
Премиер Зоран Заев
Претходник немало
Лични податоци
Роден(а) 20 август 1983 (1983-08-20) (38 г.)
Крива Паланка, СР Македонија
Партија СДСМ
Установа Св. Кирил и Методиј
Професија правник

Љупчо Николовски (р. 20 август 1983 во Крива Паланка) — македонски политичар од редовите на СДСМ и министер за земјоделство во владата од 2017. Николовски дипломирал на правниот факултет „Јустинијан Први“ во 2007, а во периодот 2007–2008 работел како адвокатски приправник. Во февруари 2014 бил назначен за шеф на кабинет на претседателот на СДСМ Зоран Заев, а од ноември 2015 до мај 2016 бил дополнителен заменик-министер за земјоделство во техничката влада на Емил Димитриев. Во 2017 бил именуван за прв човек на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Николовски говори англиски и италијански јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]