Александар Димитров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Димитров
Министер за надворешни работи
На должноста
30 ноември 1998 – 30 ноември 2000
Претседател Љупчо Георгиевски
Претходник Благој Ханџиски
Наследник Срѓан Керим
Лични податоци
Роден(а) 29 ноември 1949
Скопје, ФНРЈ
денес Македонија
Националност Македонец
Партија Демократска алтернатива
Професија правник
професор

Александар Димитров (р. 29 ноември 1949 во Скопје) — македонски политичар, министер за надворешни работи на Македонија во периодот од 30 ноември 1998 до 30 ноември 2000 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Син е на Евгени Димитров, правник, професор на Скопскиот универзитет. Се зачленил во партијата Демократска алтернатива. Во периодот 1998-2000 година бил министер за надворешни работи. Во јануари 1999 воспоставил дипломатски односи со Тајван и го посетил Тајпеј.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тайбэй и Скопье устанавливают дипломатические отношения“. Архивирано од изворникот 2004-03-06. Посетено на 2004-03-06.
Претходник
Благој Ханџиски
Министер за надворешни работи на Македонија
19982000
Наследник
Срѓан Керим