Ѓорѓи Оровчанец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓи Оровчанец
Министер за здравство
На должноста
13 мај 2001 – 1 ноември 2002
Претседател Љупчо Георгиевски
Претходник Петар Милошевски
Наследник Реџеп Селмани
Лични податоци
Роден(а) 10 септември 1951
Прилеп, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Партија Демократска алтернатива
ВМРО-ДПМНЕ
ВМРО-НП
Нова алтернатива
Сопружник Дагмар Оровчанец
Професија доктор

Ѓорѓи Оровчанец (роден на 10 септември 1951 во Прилеп) — македонски лекар, професор и политичар. Во периодот од 13 мај 2001 до 1 ноември 2002 година бил Министер за здравство на Република Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ѓорѓи Оровчанец е доктор по медицински науки - специјалист по оториноларингологија[1]. Работел како универзитетски професор. Во периодот по Воениот конфликт во Македонија бил министер за здравство. По поразот на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2002 година, Оровчанец бил избран за пратеник во парламентарниот состав од 2002 до 2006 година. По повлекувањето на Љубчо Георгиевски од водачката функција на ВМРО-ДПМНЕ и основањето на ВМРО-НП, Оровчанец станал член на новоформираната партија и влегол во пратеничката група на партијата по изборите во 2006 година. На 1 март 2007 година Оровчанец објавил дека ја напушта партијата. Во ноември 2007 година Оровчанец ја основал партијата Нова алтернатива, а тој станал нејзин претседател [2].

Како пратеник бил член на Комисијата за надворешна политика и Комисијата за здравство, како и член на пратеничка група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Кралството Данска и Република Индонезија [3].

Ѓорѓи Оровчанец професор на ЈЗУ Универзитетска клиника за уво, нос и грло[4] и работи во клиниката Ре-медика.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Петар Милошевски
Министер за здравство на Република Македонија
13 мај 20011 ноември 2002
Наследник
Реџеп Селмани