Петар Илиоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Петар Илиовски)
Петар Илиоски
Министер за здравство
На должноста
29 мај 1997 – 30 ноември 1998
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Илија Филипче
Наследник Драган Данаиловски
Лични податоци
Националност Македонец

Петар Илиоски — македонски лекар и политичар. Во периодот од 29 мај 1997 до 30 ноември 1998 година бил министер за здравство на Република Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Претходник
Илија Филипче
Министер за здравство на Република Македонија
29 мај 199730 ноември 1998
Наследник
Драган Данаиловски