Спиро Ристовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спиро Ристовски
Спиро Ристовски.jpg
Министер за образование и наука
На должноста
29 мај 2013 – 19 јуни 2014
Премиер Никола Груевски
Претходник Панче Кралев
Наследник Абдилаќим Адеми
Министер за труд и социјална политика
На должноста
28 јули 2011 – 28 мај 2013
Премиер Никола Груевски
Претходник Џељаљ Бајрами
Наследник Диме Спасов
Лични податоци
Роден(а) 6 јули 1981
Скопје, СР Македонија
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Установа Правен факултет
Професија правник
Вероисповед православен христијанин

Спиро Ристовски (6 јули 1981 во Скопје) — македонски политичар и правник, министер за образование и наука во периодот 2013–2014 и министер за труд и социјална политика во периодот 2011–2013.

Биографија[уреди | уреди извор]

Спиро Ристовски е роден е на 6 јули 1981 година во Скопје. По професија е дипломиран правник, а високо образование стекнал на факултетот за правни студии „Јустинијан Први“ при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Ристовски работел како правник во приватниот сектор, а во 2007 и 2008 бил заменик-директор на агенција за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС). Ристовски бил министер за образование и наука во периодот 2013–2014 и министер за труд и социјална политика во периодот 2011–2013.[1]На 10 јули 2014 година бил назначен за заменик министер за образование и наука[2], и оваа функција ја извршувал до 31 мај 2017 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Џељаљ Бајрами
Министер за труд и социјална политика
28 јули 2011 - 28 мај 2013
Наследник
Диме Спасов
Претходник
Панче Кралев
Министер за образование и наука
29 мај 2013 - 19 јуни 2014
Наследник
Абдилаќим Адеми