Прејди на содржината

Кирил Миноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирил Миноски
Министер за финансии
На должноста
14 јуни 2016 – 1 јуни 2017
Премиер Емил Димитриев
Претходник Зоран Ставревски
Наследник Драган Тевдовски
Лични податоци
Роден(а) 30 октомври 1971
Скопје
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Установа Економски факултет

Кирил Миноски (роден на 30 октомври 1971 година во Скопје) — македонски економист и политичар.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Кирил Миноски завршил на Економскиот факултет во Скопје. Во периодот од мај 2014 до ноември 2015 година бил на позицијата директор на Државниот пазарен инспекторат, по кое станал директор на Управата за јавни приходи[1].

Во периодот од 14 јуни 2016 до 1 јуни 2017 година бил Министер за финансии на Република Македонија.

Претходник
Зоран Ставревски
Министер за финансии
14 јуни 2016 до 1 јуни 2017
Наследник
Драган Тевдовски