Зоран Ставрески

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Зоран Ставревски)
Прејди на: содржини, барај
Зоран Ставрески
Зоран Ставревски.jpg
Министер за финансии
На должноста
8 јули 2009 – 14 јуни 2016
Претседател Никола Груевски
Претходник Трајко Славески
Наследник Кирил Миноски
Вицепремиер
На должноста
2006 – 8 јули 2009
Лични податоци
Роден(а) 29 октомври 1964
Охрид, СФРЈ
денес Македонија
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Професија економист, политичар
Вероисповед православие

Зоран Ставрески (Охрид, 29 октомври 1964) — министер за финансии во Владата на Република Македонија во периодот од 2009 до 2016 година[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Дипломирал на Економскиот факултет во Скопје во 1987 година, а магистрирал 1997 година на истиот факултет на тема „Избор на оптимална монетарна стратегија и инструменти - случајот на Република Македонија“.

Ставрески зад себе има десетгодишно искуство во развојни политики, со фокус на јавниот сектор и макроекономска политика и петгодишно практично искуство на дијалог и економска соработка меѓу меѓународните финансиски инститиуции и развојните организации и Македонија.

Пред да стане член на владата на Никола Груевски работел во Светската банка, каде од февруари 2006 година бил водечки економист за развојни политики во одделението за Операциони политики и услуги за земјите членки. Од јули 2009 година, по разрешувањето на дотогашниот министер за финансии, Трајко Славески, бил избран за министер за финансии.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Трајко Славески
Министер за финансии на Македонија
2011–2016
Наследник
Кирил Миноски