Влада на Владо Бучковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влада на Владо Бучковски
Бучковски

24. влада на Македонија
2004-2006
Бучковски во 2005
Конституирана17 декември 2004
Распуштена28 август 2006
Организација
ПретседателБранко Црвенковски
ПремиерВладо Бучковски
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори2002
Претходен кабинетКостов
Следен кабинетГруевски I

24. влада на Македонија — орган на извршната власт во Република Македонија која била избрана по оставката на претседателот на претходната влада, Хари Костов. Нејзин претседател бил Владо Бучковски, дотогашниот министер за одбрана. Владата на Владо Бучковски е избрана на 17 декември 2004 година и ја врши функцијата до 28 август 2006 година, кога по парламентарните избори 2006 година нова влада формира Никола Груевски.

Состав на владата[уреди | уреди извор]

Составот на Владата во декември 2004 година е следниот:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Службен весник на РМ, 90/04.