Прејди на содржината

Извршен совет на Собранието на Македонија од февруари 1953

Од Википедија — слободната енциклопедија

Извршниот совет на Народното Собрание на НР Македонија од февруари 1953 е формиран на 3 февруари 1953 година. Ја врши својата функција кратко, до 19 декември 1953 година, кога е избран нов состав на Извршниот совет.

Состав на Извршниот совет[уреди | уреди извор]

Составот на владата е следниот:[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Службен весник на Народна Република Македонија 9/53, 3 стр.