Прејди на содржината

Влада на Љубчо Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влада на Љубчо Георгиевски
Георгиевски

21. влада на Македонија
1998-2002
Георгиевски
Конституирана30 ноември 1998
Распуштена1 ноември 2004
Организација
ПретседателКиро Глигоров (до ноември 1999)
Борис Трајковски (по ноември 1999)
ПремиерЉубчо Георгиевски
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори1998
Претходен кабинетЦрвенковски II
Следен кабинетЦрвенковски III

21. влада на Македонија е избрана по парламентарните избори во 1998 година и доаѓањето на власт на коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Љубчо Георгиевски ја врши функцијата премиер во периодот од 30 ноември 1998 до 1 ноември 2002. Во склопот на неговата влада неколкупати се вршеше реконструкција: на 19 мај 1999, 27 декември 1999, 27 јули 2000, 30 ноември 2000 и мај 2001 година, кога, за време на вооружениот конфликт во Македонија е формирана широка коалиција во чиј состав влегува и СДСМ. Министрите од СДСМ поднесуваат оставки на 22 ноември 2001 година, по што беа избрани нови министри во владата на премиерот Георгиевски.

Состав на владата во 1998

[уреди | уреди извор]

Во составот на владата при нејзиниот избор по изборите влегуваат следните лица:[1][2]

Реконструкција на владата од мај 1999

[уреди | уреди извор]

Во текот на Косовската војна, на 19 мај 1999 година е извршена промена на четири министри во владата:[3]

Состав на владата од декември 1999

[уреди | уреди извор]

Составот на владата од декември 1999 година е следниот:[4]

Состав на владата од јули 2000

[уреди | уреди извор]

Составот на владата од јули 2000 година е следниот:[5]

Реконструкција на владата од ноември 2000

[уреди | уреди извор]

На 30 ноември 2000 година е извршена промена на пет членови во владата:[6]

Состав на владата од мај 2001

[уреди | уреди извор]

Составот на владата од 13 мај 2001 година е следниот:[7]

Реконструкција на владата од ноември 2001

[уреди | уреди извор]

На 23 ноември 2001 година се разрешени четирите министри од редовите на СДСМ[8] и на нивно место на 30 ноември 2001 година се избрани нови членови во владата:[9]

  1. Службен весник на РМ, 58/98.
  2. Службен весник на РМ, 4/99.
  3. Службен весник на РМ, 30/99.
  4. Службен весник на РМ, 84/99
  5. Службен весник на РМ, 62/2000
  6. Службен весник на РМ, 101/2000.
  7. Службен весник на РМ, 37/01.
  8. Службен весник на РМ, 94/01.
  9. Службен весник на РМ, 95/01.