Влада на Талат Џафери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влада на Талат Џафери
Џафери

34. техничка влада на Македонија
2024
Талат Џафери во 2023
Конституирана28 јануари 2024
Организација
ПретседателСтево Пендаровски
ПремиерТалат Џафери
Заменици на
премиерот
Бојан Маричиќ
Артан Груби
Славица Грковска
Фатмир Битиќи
Поранешни министри2 отповикан/и
Вкупно членови20
ПартииСДСМ  • ДУИ  • ЛДП
ВМРО-ДПМНЕ  • Алијанса
Статус во собраниетехничка влада
111 / 120 (93%)
Историја
Избори2020
Собраниски составДесетто собрание
Претходен кабинетКовачевски

34. техничка влада на Македонија предводена од Талат Џафери е избрана како орган на извршната власт во Македонија по оставката на владата на Димитар Ковачевски, согласно одредбата од изборниот законик и законот за влада за избор на техничка влада за спроведување на парламентарните избори на 8 мај 2024. Истата беше изгласана на 141. седница на десеттиот збор на Собранието со поддршка од 65 пратеници и 3 пратеници против.[1][2]

Состав на владата[уреди | уреди извор]

      СДСМ       ДУИ       ВМРО-ДПМНЕ       АА       ЛДП       НЗ (уреди)

Ресор Министер Стапил на
должност
Партија
Кабинет на премиерот
Премиер Талат Џафери 28.1.2024
Заменици на премиерот
Министер без ресор
прв заменик премиер
за европски прашања
Бојан Маричиќ 28.1.2024
Политички систем и
односи меѓу заедниците

заменик премиер
Артан Груби 28.1.2024
Министер без ресор
заменик премиер за политики
за добро владеење
Славица Грковска 28.1.2024
Министер без ресор
заменик премиер
за економски прашања
Фатмир Битиќи 28.1.2024
Министри
Надворешни работи Бујар Османи 28.1.2024
Внатрешни работи Панче Тошковски
технички министер
28.1.2024
Митко Бојмацалиев
дополнителен заменик министер
28.1.2024
Одбрана Славјанка Петровска 28.1.2024
Финансии Фатмир Бесими
технички министер
28.1.2024
Елена Петрова
дополнителен заменик министер
28.1.2024
Труд и социјална политика Ѓоко Велковски
технички министер
28.1.2024
Јованка Тренчевска
дополнителен заменик министер
28.1.2024
Транспорт и врски Благој Бочварски 28.1.2024
Земјоделство, шумарство
и водостопанство
Љупчо Николовски
технички министер
28.1.2024
Цветан Трипуновски
дополнителен заменик министер
28.1.2024
Култура Бисера Костадиновска-
Стојчевска
28.1.2024
Образование и наука Јетон Шаќири 28.1.2024
Информатичко општество
и администрација
Азир Алиу
технички министер
28.1.2024
Стефан Андоновски
дополнителен заменик министер
28.1.2024
Правда Кренар Лога 28.1.2024
Економија Крешник Бектеши 28.1.2024
Животна средина
и просторно планирање
Каја Шукова 28.1.2024
Здравство Фатмир Меџити 28.1.2024
Локална самоуправа Ристо Пенов 28.1.2024

Извор: Предлог за состав на Владата на Македонија
Предлог за именување на заменици и дополнителни заменици министри

Претходни министри на 34. влада
Ресор Министер Мандат Партија
Министри
Здравство Фатмир Меџити 28.1.2024 09.2.2024
Информатичко општество
и администрација
Азир Алиу
технички министер
28.1.2024 09.2.2024

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Резултати од гласање Избор на Влада на Република Северна Македонија“. Собрание на Македонија. 28.1.2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Стојановска Зоксимовска, Сунчица (28.1.2024). „Се избира техничка влада, Џафери вети одговорност и транспарентност“. Радио Слободна Европа. Скопје. Посетено на 28.1.2024. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Мрежно место на владата на Македонија