Влада на Димитар Ковачевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влада на Димитар Ковачевски
Ковачевски

33. влада на Македонија
2022–2024
Димитар Ковачевски потпишува договор на конференција на Отворен Балкан во Тирана, Албанија
Димитар Ковачевски во 2021
Конституирана16 јануари 2022
Распуштена28 јануари 2024
Организација
ПретседателСтево Пендаровски
ПремиерДимитар Ковачевски
Заменици на
премиерот
Артан Груби
Славица Грковска
Бојан Маричиќ
Фатмир Битиќи
Поранешни министри6 отповикан/и
Вкупно членови20
ПартииСДСМ  • ДУИ  • ЛДП
Алијанса
Поранешни партииАлтернатива  • ДС
Статус во собрание
67 / 120 (56%)
ОпозицијаВМРО-ДПМНЕ
Лидер на опозицијаХристијан Мицкоски
Историја
Избори2020
Собраниски составДесетто собрание
Претходен кабинетЗаев II
Следен кабинетЏафери

33. влада на Македонија — орган на извршната власт во Македонија, избран по оставката на втората влада на Зоран Заев. Мнозинството пратеници на Собранието ја избрале владата на Димитар Ковачевски на 16 јануари 2022 година со 62 гласа „за“.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Прва реконструкција[уреди | уреди извор]

Втора реконструкција[уреди | уреди извор]

Состав на владата[уреди | уреди извор]

      СДСМ       ДУИ       АА       ЛДП       НЗ (номиниран од СДСМ)       Алтернатива

Ресор Министер На позиција Партија
Кабинет на премиерот
Премиер Димитар Ковачевски 16.1.2022 28.1.2024
Заменици на премиерот
Политички систем и
односи меѓу заедниците

прв заменик премиер
Артан Груби 16.1.2022 28.1.2024
Министер без ресор
заменик премиер за политики
за добро владеење
Славица Грковска 16.1.2022 28.1.2024
Министер без ресор
заменик премиер за економски прашања
Фатмир Битиќи 16.1.2022 28.1.2024
Министер без ресор
заменик премиер за европски прашања
Бојан Маричиќ 16.1.2022 28.1.2024
Министри
Внатрешни работи Оливер Спасовски 16.1.2022 28.1.2024
Економија Крешник Бектеши 16.1.2022 28.1.2024
Локална самоуправа Горан Милевски 16.1.2022 31.10.2022
Ристо Пенов 31.10.2022 28.1.2024
Надворешни работи Бујар Османи 16.1.2022 28.1.2024
Финансии Фатмир Бесими 16.1.2022 28.1.2024
Транспорт и врски Благој Бочварски 16.1.2022 28.1.2024
Земјоделство, шумарство
и водостопанство
Љупчо Николовски 16.1.2022 28.1.2024
Одбрана Славјанка Петровска 16.1.2022 28.1.2024
Образование и наука Јетон Шаќири 16.1.2022 28.1.2024
Труд и социјална политика Јована Тренчевска 16.1.2022 28.1.2024
Култура Бисера Костадиновска-
Стојчевска
16.1.2022 28.1.2024
Животна средина
и просторно планирање
Насер Нуредини 16.1.2022 28.2.2023
Каја Шукова 28.2.2023 28.1.2024
Информатичко општество
и администрација
Адмирим Алити 16.1.2022 28.2.2023
Азир Алиу 28.2.2023 28.1.2024
Здравство Беким Сали 16.1.2022 28.2.2023
Фатмир Меџити 28.2.2023 28.1.2024
Правда Никола Тупанчески 16.1.2022 28.2.2023 независен
Кренар Лога 28.2.2023 28.1.2024
Министер без ресор
задолжен за дијаспора
Џемаил Чупи 16.1.2022 28.2.2023

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Со само 62 гласа „за" избрана владата на премиерот Ковачевски“. 360 степени. 17 јануари 2022. Посетено на 17 јануари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Мрежно место на владата на Македонија