Влада на Хари Костов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влада на Хари Костов
Костов

23. влада на Македонија
2004
Костов во 2004
Конституирана2 јуни 2004
Распуштена18 ноември 2004
Организација
ПретседателБранко Црвенковски
ПремиерХари Костов
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори2002
Претходен кабинетЦрвенковски III
Следен кабинетБучковски

23. влада на Македонија — втора коалициска влада на СДСМ, ЛДП и ДУИ по парламентарните избори 2002. Нејзин претседател е Хари Костов, дотогашниот министер за внатрешни работи. Новата влада е избрана поради тоа што претседателот на претходната влада, Бранко Црвенковски на предвремените претседателски избори во 2004 година е избран за претседател на Република Македонија. Владата на Хари Костов е избрана на 2 јуни 2004 и ја врши функцијата до 17 декември истата година.

Состав на владата[уреди | уреди извор]

Составот на Владата од јуни 2004 е следниот:[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Службен весник на РМ, 35/04