Лилјана Чаловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лилјана Чаловска
Роден 1920
Софија
Починал 20 јули 1997
Скопје
Националност Македонка
Занимање политичарка, поетеса
Сопружник Лазар Колишевски (до 1952)
Татко Ахил Чаловски

Лилјана Чаловска (Софија, 1920 година - Скопје, 20 јули 1997) — македонска писателка и активна учесничка во напредното движење на македонските студенти во Белград.

Животопис[уреди | уреди извор]

Чаловска била член на КПЈ од 1940 година и делегат на Второто заседание на АВНОЈ. Покрај тоа, била еден од организаторите и раководител на Првиот конгрес на Народноослободителниот младински сојуз на Македонија, одржан на 21 декември 1944 година во Фуштани. Најпосле, таа била учесничка во АСНОМ, а по завршувањето на војната била народен пратеник во Собранието на Македонија и во Сојузното собрание.

Чаловска е позната и како првата сопруга на политичарот Лазар Колишевски.[1] [2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Чаловска била членка на Друштвото на писателите на Македонија. Таа е автор на седум збирки поезија:

  • „Бдение за Виетнам“ (1967),
  • „Антидневник“ (1971),
  • „Пребир“ (1972),
  • „Пергел“ (1974),
  • „Повесница“ (1977),
  • „Поморјански песни“ (1981),
  • „Стихови“ (1981)

Три нејзини кратки раскази се застапени во антологијата на македонскиот краток расказ, „Џинџуџе во земјата на афионите“ (Темплум, 2022).[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Ахил Чаловски

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЕКСКЛУЗИВНО: ЦИА открива пикантерии од љубовниот живот на Лазар Колишевски“. еМагазин. Архивирано од изворникот на 2021-11-05. Посетено на 5 ноември 2021.
  2. „Белешки за автор(к)ите“, во: Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 354.
  3. Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 19-22.