Наум Наумовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наум Наумовски - Борче
Барање од Главниот штаб на НОВ и ПОМ да се постапи по одредено писмо, поптишано од заменик политички комесар, Наум Наумовски - Борче. (30.11.1944)
Писмо од Наум Наумовски Борче до Дончо, командант на главниот штаб на Македонија, во кое го известува дека испраќа група Илинденци да се приклучат во борбата со непријателот. (7 октомври 1943 г.).

Наум Наумовски - Борче (Крушево, 1 мај 1920 - Скопје, 28 септември 1960) — македонски комунист, учесник во НОВ, народен херој. Станал член на КПЈ во 1940 година. Учествувал на Првото заседание на АСНОМ. По ослободувањето врши повеќе високи функции. Во два мандата е градоначалник на Скопје: во 1950 и од 1956 до 1960 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Здравко Чупески „Револуционерниот придонес на Наум Наумовски-Борче“, Скопје, 1996.