Александар Урдаревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Урдаревски
[[Податотека:
Aleksandar Urdarevski.jpg
|200п|center]]
Александар Урдаревски
Роден на 1920
Роден во Чучер, кај Скопје,
Кралство Југославија
Починал на 1 февруари 1943 (23 год.)
Починал во Градец, кај Липљан,
Кралство Албанија
Професија студент

Член на КПЈ од крај на 1939
Учество во војни НОБ

Александар Урдаревски, познат како Станко или Санде, (Чучер, Скопско, 1920 - Градец, Косово, 1 февруари 1943) бил македонски комунист, учесник во НОБ. Прогласен е посмртно за народен херој во 1951 година. Неговото родно село е именувано „Чучер-Сандево“ по него.

Биографија[уреди | уреди извор]

По завршувањето на основното образование во Скопје, завршил средно земјоделско училиште во Неготин и студирал на Земјоделскиот факултет во Белград. Во 1938 година станал член на СКОЈ, а во 1939 година на КПЈ.

Учество во НОБ[уреди | уреди извор]

По капитулацијата на Југославија во Втората светска војна ги прекинува студиите и се враќа во Скопје. Се поврзал со организацијата на КПЈ во Скопје и работел на организирањето на народно-ослободителното движење во Скопско. Во август 1941 година заминува во Првиот скопски партизански одред. Во 1942 година се бори во Вториот скопски партизански одред, каде што е заменик-командант и командант. Во 1943 командува со Скопско-косовскиот партизански одред. Убиен е во битка со италијанско-албанските чети.[1].

За народен херој бил прогласен на 20 декември 1951 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 1533.
  2. „Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 397