Боро Менков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боро Менков (1919-1941), народен херој

Боро Менков (Куманово, 6 мај 1919 - кај с. Белановце, Кумановско, 14 октомври 1941) бил македонски комунист, учесник во НОВ. Прогласен е за народен херој на Југославија на 30 декември 1951 година.[1]

По занимање бил бербер. Бил истакнат синдикален активист и раководител на штрајкот на берберските работници во Куманово во 1936 година. Потоа заминал на работа во Крагуевац (1936-1938). Се лекувал во санаториумот во Касин Дол (јануари-февруари 1940), а потоа станал член на КПЈ (1940).

По окупацијата на Македонија бил еден од организаторите на НОВ во Куманово. На 12 октомври е назначен за командант на Карадачкиот партизански одред. Загинал два дена подоцна, на 14 октомври, во борба со бугарската војска и полиција, при разбивањето на одредот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 939 стр.