Чеде Филиповски - Даме

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чеде Филиповски)
Чеде Филиповски - Даме
Čede Filipovski.jpg
Роден 16 ноември 1923
Никифорово, Гостиварско
Починал 26 јуни 1945(1945-06-26) (возр. 21)
Радовиш
Занимање партизан
Сопружник Жамила Колономос

Чеде Филиповски - Даме (Никифорово, Гостиварско, 16 ноември 1923 - 26 јуни 1945 во Радовиш)[1] — македонски комунист, учесник во НОБ. Прогласен е за народен херој на 1 август 1949 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Филиповски е роден на 16 ноември 1923 во мавровското село Никифорово во семејството на Русе Филиповски. Негов помал брат е академскиот сликар Александар Филиповски. Бил ѕидарски работник во Белград. По Априлската војна во 1941 се вратил во Македонија. Бил еден од организаторите на НОВ во Мавровскиот крај, член на КПЈ и на МК на КПЈ (1941), член на РК на КПЈ за Маврово и раководител на Воениот штаб (1942), секретар на Околискиот комитет на КПМ (1943), заменик политички комесар во Мавровско-гостиварскиот партизански одред, командант на баталјон и заменик-командант на бригада (1943), заменик-командант и командант на Четириесет и осмата македонска девизија во 1944 година.

Посебно се истакнал во борбите за Кичево, Дебар, Кленоец, Пресека, Дебрца и Локов. Бил делегат на Првото заседание на АСНОМ.

Загинал кај Радовиш на 26 јуни 1945 година во сообраќајна несреќа, при судар на неговиот мотоцикл со автомобил возејќи од Штип за Струмица.

За народен херој бил прогласен на 2 август 1949 година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Училишта наречени во чест на Чеде Филиповски:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, 1551-1552 стр.
  2. „Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 403

Литература[уреди | уреди извор]

  • Александар Филиповски - Ацо „Чеде Филиповски - Даме: народен херој на Македонија“, Скопје, 2014.
  • „Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 399-403