Харалампие Поленаковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харалампие Поленаковиќ
HARALAMPIE POLENAKOVIK.tif
Роден 30 јануари 1909
Гостивар,  Османлиско Царство
Починал 15 февруари 1984
Скопје, Македонија Македонија
Националност Влав
Занимање лексикограф, историчар на македонската уметност и книжевност

Харалампие Поленаковиќ (Гостивар, 30 јануари 1909 - Скопје, 15 февруари 1984) бил еден од основоположниците на историјата на македонската книжевност, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на МАНУ.[1]

Харалампие Поленаковиќ е автор на голем број трудови од областа на македонската уметност и народна книжевност, како и од областа на литературите на другите словенски народи. Неговиот научен опус опфаќа повеќе од 1.000 библиографски единици.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]