Претседател на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Претседател на
Република Македонија
Coat of arms of the President of Macedonia.svg
Ѓорге Иванов.jpg
Функционер
Ѓорге Иванов

од 12 мај 2009
Седиште Вила Водно[1]
Мандат пет години, еднаш повторлив
Прв функционер Киро Глигоров
27 јануари 1991
Создадена Устав на РМ
16 април 1991
Плата €1,400/месечно[2]
Мреж. место pretsedatel.mk

Претседател на Република Македонијашеф на државата и врховен командант на воените сили на Македонија. Институцијата претседател на Македонија е воведена по прогласувањето на независноста на државата на 8 септември 1991 година. Првиот претседател на Македонија бил Киро Глигоров, најстариот претседател во светот сè до завршувањето на неговиот мандат во 1999 г. Овластувањата на Претседателот на Македонија главно се церемонијални. Претседателот на Македонија мора да биде државјанин на истата, да е на возраст од барем 40 години и да живеел во Македонија најмалку 10 години во последните 15 години.[3]

Лидери на Македонија (1943 - денес)[4][уреди | уреди извор]

Социјалистичка Македонија (1943-1991)[уреди | уреди извор]

Претседател на Иницијативниот комитет на АСНОМ[уреди | уреди извор]

Претседател на АСНОМ[уреди | уреди извор]

Претседатели на Президиумот на Народното Собрание[уреди | уреди извор]

Претседатели на Народното Собрание[уреди | уреди извор]

Претседатели на Претседателството[уреди | уреди извор]

Македонија (1991-денес)[уреди | уреди извор]

Претседатели[уреди | уреди извор]

Избран Почеток на мандат Крај на мандат Политичка ориентација
1 Киро Глигоров 18 септември 1991 4 октомври 1995 независен
Стојан Андов (в.д.) 4 октомври 1995 17 ноември 1995 Либерална партија на Македонија
1 Киро Глигоров 17 ноември 1995 19 ноември 1999 независен
Саво Климовски (в.д.) 19 ноември 1999 15 декември 1999 Демократска алтернатива
2 Борис Трајковски 15 декември 1999 26 февруари 2004
(загина во авионска несреќа)
ВМРО-ДПМНЕ
Љупчо Јордановски (в.д.) 26 февруари 2004 12 мај 2004 СДСМ
3 Бранко Црвенковски 12 мај 2004 12 мај 2009 СДСМ
4 Ѓорге Иванов 12 мај 2009 12 мај 2014 ВМРО-ДПМНЕ
5 Ѓорге Иванов 12 мај 2014 на функција ВМРО-ДПМНЕ

Кандидати за функцијата Претседател на Република Македонија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]