Прејди на содржината

Анто Бабиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анто Бабиќ
Роден 3 јануари 1899
Граховик, кај Травник
Починал 12 јануари 1974
Сараево
Националност Хрват
Занимање универзитетски професор, академик

Анто Бабиќ (Граховик, кај Травник, 3 јануари 1899 - Сараево, 12 јануари 1974 ) – историчар, редовен член на АНУБиХ и член на МАНУ надвор од работниот состав (од 4 мај 1972).[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Бабиќ е роден во 1899 година во Граховац кај Травник, завршил Филозофски факултет во Загреб во 1923 година, а потоа бил гимназиски професор во Сараево. Како учесник во НОБ, бил член на Претседателството на ЗАВНОБиХ и член на АВНОЈ. По Ослободувањето бил министер за просвета во првата Влада на НРБиХ и потпретседател на Президиумот на Народното собрание на НРБиХ, редовен професор (1950-1970) и прв декан на Филозофскиот факултет во Сараево, редовен член од основањето на Научното друштво на БиХ и на АНУБиХ и прв претседател на Друштвото на историчарите на БиХ. Негова научна специјалност била историјата на средновековна Босна.[1]

Творештво

[уреди | уреди извор]
  • Историја народа ФНРЈ – средњи вијек, Сарајево, 1946;
  • Босански херетици, Сарајево, 1963;
  • Из историје средњовјековне Босне, Сарајево, 1973.
  1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија, том I. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 110. ISBN 978-608-203-023-4.