Прејди на содржината

Споменик на Слива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Слива
Споменикот
Општи податоци
ГрадКрушево
ЗемјаРепублика Македонија
СопственикОпштина Крушево

Споменикот на „Слива“споменик кој се наоѓа во месноста Слива, во близина на Крушево, Македонија, и претставува симбол на јунаштвото и саможртвата на македонските востаници во Битката кај Слива, односно при одбраната на Крушевската Републикана 12 август 1903 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.krusevo.gov.mk“. Архивирано од изворникот на 2014-07-18. Посетено на 2010-09-10.